czwartek, 19 lipca 2012

"Nieopowiedziana historia" - Monica Ali


"Królowa ludzkich serc" – tak o niej mówiono. Była na językach każdego, przez większość uwielbiana – jednak jej życie zostało przerwane przez wścibskich paparazzich, którzy chcąc zrobić jej choć jedną fotkę, spowodowali wypadek w którym Królowa Ludzkich Serc zginęła. Wiecie o kim mówię? 
Oczywiście że o Lady Dianie. Księżnej Walii, matce Whilliama i Harrego, synowej królowej Elżbiety II.Pamiętam to jak dziś, miałam wtedy 15 lat, był chłodny poranek, siedziałam z mamą przy śniadaniu i wedy usłyszałyśmy komunikat z radia iż Lady Di, zmarła z powodu rozległych obrażeń doznanych w wypadku. Początkowo nie mogłam w to uwierzyć, załączyłam telewizor i tak też to było głównym tematem. Smutek mnie jakiś ogarnął, i przyznam się szczerze popłakałam się. Tak młoda i piękna kobieta, zmarła – a zmarła jakby nie patrzeć przez paparazzich, którzy dla jej jednego zdjęcia były skłonni zrobić wszystko.
Dlatego też, gdy w ręce wpadła mi książka pt „Nieopowiedziana historia” Monici Ali – wiedziałam że muszę ją przeczytać.

Monica Ali, pochodząca z Bangladeszu, mieszkająca w Anglii pisarka, zaserwowała nam książkę w której fakty o księżnej Dianie przeplatają się z fikcją. Bo co jeśli Diana, tak naprawdę nie umarła? Jeśli sfingowała swoją śmierć?


Główna bohaterka książki – Lydia – to jej drugie imię z nowego życia, gdyż wcześniej była Dianą Spencer, księżną Walii, żoną Karola, matką dwóch synów następców brytyjskiego tronu. Diana w trakcie trwania małżeństwa z Karolem, przeżyła piekło, była zdradzana, sama też szukała pocieszenia w ramionach licznych kochanków. Paparazzi nie odstępowali jej na krok, a zdjęcia które jej robili naruszały jej prywatność. Monica Ali, zmienia kilka ostatnich chwil z życia Księżnej i tak, dzięki jej wyobraźni – księżna finguje swoją własną śmierć. Będąc na łodzi swojego kochanka, wskakuje do wody i dla zainteresowanych paparazich oraz jej rodziny tu jej ślad się urywa. Zostaje uznana za zmarłą, ciała nigdy nie odnaleziono – założono iż została pożarta przez rekina. Jednak Diana, dzięki pomocy swojego przyjaciela i doradcy Lawernca, który jest byłym agentem, zmienia swój wygląd oraz tożsamość i rozpoczyna nowe życie – z dala od natrętnych paparazzich i złośliwej królewskiej rodziny. Plan jest bardzo dobrze przygotowany, ale czy się uda? Czy nikt nie zdemaskuje byłej księżnej? Czy można ona faktycznie rozpocząć nowe życie?

„Nieopowiedziana historia” to powieść w której prawdziwe losy księżnej Walii splatają się z fikcją i tworzą w całości bardzo intrygującą powieść, godną przeczytania. W książce autorka przedstawia nam kobietę która jest słaba jednak silna równocześnie, która chce być szczęliwa jednak by tak się stało płaci ogromą cenę. Kobieta, która podjęła decyzję i musi z nią żyć, jednak spokojne życie to jej wybawienie.
Po lekturze tej książki jeszcze bardziej się cieszę że jestem zwykłym szarakiem, za którym nie lata stado reporterów, nie rozpisują się o mnie żadne tabloidy komentując mój wygląd czy ubiór. Mogę sobie bez obaw wyjść do marketu w poplamionym dresie, bez obaw że zdjęcie zaraz obleci cały świat. Dlatego też, nie dziwny się głównej bohaterce, że marzyła o spokojnym życiu, nawet za cenę jaką zapłaciła by tego zaznać.

14 komentarzy:

 1. Mam tę książkę w planach i mam nadzieję szybko się z nią zapoznać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy pomysł - połączenie prawdziwych losów z fikcją. Chętnie przeczytam "Nieopowiedzianą historię", jeśli tylko wpadnie mi w ręce.

  OdpowiedzUsuń
 3. O tak, bardzo ciekawy pomysł.
  Już wiem, że muszę tę książkę przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. widziałam i czytałam już jedną recenzję tej książki
  pomysł ciekawy
  może i mi by się książka spodobała?
  kto wie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi ciekawie :) Na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sol, wejdź na wizaż, napisałam do Ciebie PW :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Narobiłaś mi ogromnej ochoty na przeczytanie, jeszcze z moim bzikiem na punkcie biografii to napewno po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Hmm zawsze mnie interesowała księżna Diana więc książka jest dla mnie .. sięgnę po nią z przyjemnością w przyszłości !

  Wpadnij do mnie

  OdpowiedzUsuń
 9. ciekawy pomysl na fabułę . mysle że ja przeczytam jak będe miała okazje . :)
  zapraszam do mnie books-for-imagination.blogspot.com i oczywiście obserwuje . :*

  OdpowiedzUsuń
 10. na pewno sięgnę, ale nie w najbliższym czasie

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja również pamiętam tamten dzień, miałam wtedy 13 lat... Lubię biografie, a także powieści napisane na ich podstawie (zarówno takie, które jak najdokładniej chcą odwzorować życie bohatera, jak i te, w które wplecione są fikcyjne wątki). Trochę niechętnie podchodzę jednak do zagadnień typu sfingowana śmierć, zmiana tożsamości. Pewnie za dużo naczytałam się niegdyś artykułów z serii "Elvis żyje". ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. ja ogolnie nie lubie czytac ksiazek.. tylko podroznicze ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. czytałam, zainteresowała mnie bardzo oryginalna fabuła i ogólnie wrażenia po lekturze mam pozytywne :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli już tu jesteś i zamierzasz zostawić komentarz, to napisz coś więcej niż tylko: "Chcę" , " przeczytam". Szanujmy się i skoro ja poświęcam czas by napisać więcej niż jedno słowo, również i Ty możesz zbudować jedno pełne zdanie :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...