poniedziałek, 20 lutego 2012

Pretty Little Liars by Sara Shepard


Przyznam się z ręką na sercu że ostatnio naprawdę nie miałam czasu na jakąkolwiek książkę. Po prostu ogarnęła mnie jakaś fala lenistwa. Tylko bym leżała i oglądała jakieś beznadziejne brazilijskie odmóżdżacze na tivi 4. Muszę się zebrać i wrócić do rzeczywistości.
Ale żeby nie było że tylko leżę i oglądam te beznadziejne braziliany i pierdzę w „ konderkę”, ale też w ramach relaksu postanowiłam że powrócę do powtórzenia, raczej do ponownego obejrzenia 2 sezonów serialu Pretty Little Liars – na polski tytuł „ Słodkie kłamstewka”

Pierwszy sezon serialu w całości emitowany był w AXN, ale mimo wszystko wolałam obejrzeć jeden odcinek po drugim obydwóch sezonów z komputera;) A raczej z podłączonego kompa do tivi by poczuć się jak VIP;) a co mi tam;)

Szczerze mówiąc, gdyby nie serial to w życiu nie sięgnęłabym po serię pod tym samym tytułem co serial autorstwa Sary Shepard. Serial bardzo mi się podoba, no może nie fabuła, która początkowo strasznie wciągnęła by potem nas przynudzać – ale tak zazwyczaj jest, nie można wszystkiego zdradzić od razu;) Bardzo podoba mi się w tym serialu charakteryzacja głównych bohaterek – ich ubiór, stroje i makijaże;) Dlatego też gdy tylko w polskich sklepach pojawiły się tłumaczenia tych książek od razu po nie sięgnęłam, by sama przetestować swoją wyobraźnię i tu się zaczyna.
Seria składa się z 11 książek, które są wydane i zaplanowana jest 12 ostatnia finałowa część tejże ksiżąki – w Stanach. W Polsce natomiast przetłumaczona dopiero 5 części z czego ostatnia 5 część wyszła niedawno – 25 stycznia.

Historia opowiada nam o 4 przyjaciółkach – Arii, Emilly, Spencer i Hanny, które po tajemniczej śmierci swojej 5 koleżanki i „królowej ich paczki” – Allison, oddaliły się od siebie. Fabuła książki rozpoaczyna się rok po tym wydarzeniu. Każda z dziewczyn dostaje dziwne smsy podpisane przez „A”, które mówią o sektetach o których wiedziała tylko nieżyjąca przyjaciółka. Dziewczyny „dzięki” tym sms'om na nowo zbliżają się do siebie, by wspólnie odkryć kto kryje się pod pseudonimem „A”. Nagle po roku czasu, sprawa z zaginięcia zmieniła swą kwalifilację na morderstwo. Dziewczyny zaczynają szukać prawdy. Kim jest „A”? Kto zabił Allison? Im bliżej są prawdy tym bardziej są narażone. Każda z dziewczyn jest inna, w przesłości każda miała swój styl, były dziewczynami które nie znały swej wartości, miały niską samoocenę więc kiedy piękna i popularna Allison chciała się z nimi przyjaźnić poczuły się wybrane. Można rzecz – że spotkał je zaszczyć by uczestniczyć w życiu Allison. Jednak zamordowana przyjaciółka, była osobą która miała inne ukryte intencje. Rządziła dziewczynami, podporządkowywała je sobie a one biedna „szare myszki” z pokorą jej służyły. Czuły się wyróżnione i szczęśliwe że są teraz popularne, choć gdyby nie Allison DiLaurentis nigdy by się nie zaprzyjaźniły.Pierwsza z nich – Aria, dziewczyna z rodziny która ma się za nowoczesną, dlatego też dzieci zwracają się do rodziców po imieniu. Opisana jest jako wspaniała, wysoka i szczupła dziewczyna z pięknymi czarnymi długimi włosami i zielonymi [ bodajże – tego pewna nie jestem] oczami. Jest dziewczyną w stylu hipster girl, która ma zamiłowanie do szycia [ dzierga na drutach bieliznę w książce napisano że staniki które „ drapią”], malowania i literatury pięknej. Wraz ze swoją przyjaciółką była świadkiem jak jej ojciec zdradził matkę. Nikomu o tym nie powiedziała. Po zniknięciu Allison wyjechała ze swoimi rodzicami – Ellą i Baronem oraz bratem Mikie'm na rok do Islandii. Po roku wróciła i opisano ją jako dojrzałą elegancką piękną dziewczynę. Po pierwszym dniu w Rosevood idzie do baru i spotyka tam chłopaka – Ezrę, z którym od razu odnajduje wspólny język. Między nimi wywiązuje się romans – w barowej toalecie – seriously?! W każdym razie jest między nimi iskrzenie i chemia. Następnego dnia w szkole dowaiduje się że „kiblowy” chłopak tak naprawdę jest jest nauczycielem angielskiego. Związek ich ma wzloty i upadki, ale jak wiadomo serce nie sługa.

Druga z przyjaciółek – Spencer , dziewczyna z bogatej rodziny, ciągle w cieniu idealnej siostry Mellisy z którą rywalizuje na każdym polu. Gra w polo, tennisa, przewodnicząca szkoły [ bodajże też pewna nie jestem] jedna z lepszych uczennic w szkole. Za wszelką cenę chce być lepsza od swojej siostry, którą rodzcie zawsze chwalą co stawia Spencer w jej cieniu. Spencer jest jedną z przyjaciółek Allison, której powiedziała o pocałunku z chłopakiem swojej siostry. Po zniknięciu Ali, Spencer kradnie pracę zaliczeniową swojej siostry oraz podrywa jej przyszłego męża – Wrena, doprowadzając do rozpadu ich związku, oraz podrywa męża Mellisy - Iana, chłopaka którego wcześniej całowała a o tym wiedziałą tylko Allison.

Emilly – trzecia z przyjaciółek, to gwiazda szkolnej drużyny pływackiej. Gdy ją poznajemy ma chłopaka – Bena, jednak w trakcie czytania dowiadujemy się że tak naprawdę Emilly jest lesbijką. Jej pierwszą „miłością” była zamorodowana Allison, z którą się całowała. To był ich mały sekret o którym nikt nie wiedział. W pierwszej serii zakochuje się w nowej sąsiadce, która wprowadza się do domu po jej zmarłej przyjaciółce i to jej rodzina znajduje ciało Allison. Emilly jest dziewczyną, która jest bardzo uległa, może dlatego to na nią Allison miała największy wpływ.

I Hanna – ostatnia z paczki przyjaciółek. Przed zniknięciem Allison, Hanna była dziewczyną otyłą delikatnie mówiąc. Zawsze była ślepo wpatrzona w Ali pomimo iż ta przezywała ją „ Heavy Hanna”. Allison jako jedyna wiedziała że Hanna wywołuje wymioty, by stracić na wadze. Po zniknięciu Ali, Hanna schudła i stała się jedną z najbardziej popularnych dziewczyn w szkole. Piękna, chuda zawsze modnie ubrana można rzec, zajęła miejsce „ królowej” po Allison. Jej najlepszą przyjaciółką okazuje się Mona – dziewczyna, którą Allison i dziewczyny wyśmiewały. Mona również zmieniła się nie do poznania i wraz z Hanną, po zniknięciu Allison zaczęły rządzić w liceum.

Jedyną wspólną rzeczą łączącą te dziewczyny – jest fakt że każda z nich była przyaciółką Allison, przez co i one się do siebie zbliżyły – jednak była to przyjaźń ze względu na, gdyż po zniknięciu Allison nie przetrwała. Ich przyjaźń odrodziła się znów kiedy połączył ich kolejny fakt – każda z nich zaczęła dostawać dziwne smsy od „A”, które ujawniały ich sekrety o których wiedziała tylko zamordowana Allison oraz fakt że przed rokiem wspólnie z zamordowaną Ali brały udział w wypadku w którym jedna z uczennic liceum straciła wzrok..
Autorka nam – czytelnikom pozostawia możliwość oceny każdej z bohaterek, możemy sobie sami wyrobić o nich zdanie. Autorka po prostu je opisuje.
Z książki na książkę – a przypominam że w Polsce jest ich 5 dowiadujemy się coraz to nowych faktów na temat śmierci Allison, oraz coraz to nowsze brudne sekterty naszych głównych bohaterek. W czwartej części - poznajemy kim jest A – i tu jest zaskoczenie. Również w 4 części A ginie ale okazuje się w 5 części że dziewczyny spokoju ne będą mieć, gdyż w ich życiu pojawia się nowa osoba podająca się za A.


Jeśli chodzi o książkę – to jest to książka młodzieżowa, sama mam dwadzieścia parę lat, więc gdyby nie zainteresowanie serialem, nie sięgnęłabym po nią. Moim zdaniem jest za dziecinna, ale jeśli byłabym nastolatką to szczerze oceniłabym ją na 4,5. Bo rzadko kiedy można przeczytać książkę o dziewczynach z liceum które mają takie barwne życie.

Natomiast serial – to całkiem inna bajka;) Polecam gorąco – nawet po przeczytaniu książki będzie Was zaskakiwał;)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli już tu jesteś i zamierzasz zostawić komentarz, to napisz coś więcej niż tylko: "Chcę" , " przeczytam". Szanujmy się i skoro ja poświęcam czas by napisać więcej niż jedno słowo, również i Ty możesz zbudować jedno pełne zdanie :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...